Obóz Auschwitz- brama wjazdowa
Na wstępie kwestią formalną jest wyjaśnić co to jest obóz koncentracyjny. Oczywiście, każdemu powinno się być znane znaczenie tego określenia, jak również wydarzenia jakie miały tam miejsce.
Obóz koncentracyjny to termin, który od ponad 60-ciu lat owiany jest grozą, termin, który nie wywołuje pozytywnych emocji. O ile obóz koncentracyjny to miejsce, w którym przetrzymywano zbrodniarzy, kryminalistów lub przestępców kryminalnych - o tyle w czasie II wojny światowej, a także już przed nią nabrał zupełnie nowych kształtów...
W rozbudowanym systemie obozów hitlerowskich podstawową rolę odgrywały obozy koncentracyjne. Ogółem na terenie Polski w latach 1939 – 1945 hitlerowcy zorganizowali 9 tys. obozów i podobozów, przez które przeszło 18 mln więźniów i jeńców wojennych z 30 krajów świata. Wszystkie typy obozów koncentracyjnych miały zadanie (w różnym nasileniu i zakresie): stosowanie terroru, eksploatację siły roboczej oraz fizyczne wyniszczanie narodów, przede wszystkim narodu polskiego, Żydów i osób uznanych wg ustaw norymberskich za Żydów.
Od 1941 r. spełniały one także funkcję ośrodków zagłady; zaczęto w obozach budować komory gazowe. Pierwszą komorę gazową zbudowano w utworzonym w maju 1940 r. obozie Auchwitz (Oświęcim) w bloku 11 (tzw. blok śmierci).
Obozy śmierci, to w nich ginęła największa liczba ludzi - głównie Żydów. Obozy te znajdowały się głównie na terenie okupowanej Polski:
- Aushwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka)
- Majdanek (Generalne Gubernatorstwo)
- Treblinka
- Sobibór
- Bełżec
Stosowano w nich "nową technologię" szybkiego uśmiercania dużej ilości ludzi. Nieszczęśników pakowano do komór gazowych, wrzucając przez otwory butle z Cykolnem B - efekt był niesamowity ludzie byli martwi po kilku sekundach...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz